Ta lekene deres

Hvorfor bryr ikke Nobelkomiteen seg mer om å bruke prisen til å fremme en demilitarisert verden? Ingen forkleinelse for alle som kjemper for sivilsamfunn, menneskerettigheter, demokrati, ytringsfrihet og miljø. Men vi klarer ikke å innfri noen av FNs bærekraftsmål, hvis vi ikke avskaffer krig som akseptert sosial institusjon.
Statsminister Jonas Gahr Støre argumenter godt for verdien av sivilsamfunn og demokrati for å motvirke krig. Men verdens største demonstrasjoner noensinne, mot Irak-krigen i 2003, fikk ikke Vestens demokratisk valgte regjeringer til å avstå fra å bombe Irak «tilbake til steinalderen». Ytterlige kriger og destabilisering av hele Midtøsten ble konsekvensen.
Vestlige demokratier liker å se seg selv som innehavere av en slags gullstandard for sivile rettigheter. Men USA, Storbritannia og Frankrike er blant verdens største våpenlevarandører. De er alle atomvåpenmakter som ikke vil innordne seg FNs atomvåpenforbud. Derfor trenger vi så sårt en pris til forkjempere for en demilitarisert verden. Det var også Alfred Nobels intensjon.
Som Fredrik Heffermehl minner på i Klassekampen fredag, har Nobelkomiteen en plikt til å aktivt bruke prisen til å ‘kjempe for en demilitarisert verden på folkerettens grunn’, iht Nobels testamente. Fremragende fredspriskandidater i så henseende er sivile fredsorganisasjoner som World Beyond War i USA eller Stop The War Coalition i Storbritannia.
Take the toys from the boys!