Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 17. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120515

Eksklusjon

Eksklusjon

Torsdag 24. februar, 2011

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Norsk Transportarbeiderforbund har ekskludert Remi Huseby fra forbundet. Han er tillitsvalgt ved Tollpost Globe i Haugesund og ungdomsleder i forbundets distriktsstyre i Haugesund. Årsaken til eksklusjonen er at han også er talsmann for Norwegian Defence League. Det er en avlegger av English Defence League, en høyreekstrem aktivistbevegelse som har spesialisert seg på gatekamper mot islam og muslimer. The Guardian har karakterisert English Defence League som en «farlig blanding av fotballhooligans, høyreekstreme aktivister og pubrasister».
  • Transportarbeiderforbundet krevde at Remi Huseby aktivt meldte seg ut av NDL og kom med en uttalelse der han tok klar avstand fra NDL og deres holdninger. Huseby ville ikke etterkomme dette, og hevdet at NDL kun er mot radikal islam. Foreningen viste til formålsparagrafen i vedtektene der det står at forbundet skal «motarbeide alle former for negativ forskjellsbehandling av mennesker på bakgrunn av kjønn, seksuell legning, etnisitet, religion, livssyn eller kulturelle holdninger», og videre under vedtektspunktet om opptakelse av fagforeninger og grupper: «Enhver sammenslutning av transportarbeidere som erklærer at de vil følge forbundets og LOs vedtekter, kan opptas som medlemmer», men unntatt herfra er «a) de lønnstakere som står tilsluttet eller representerer et politisk parti/organisasjon som har et nazistisk, fascistisk eller rasistisk program eller som har et liknende formål».
  • Vi har full forståelse for at fagbevegelsen har vedtekter som sier at tillitsvalgte som motarbeider bevegelsens formål kan ekskluderes, slik Kjell Dyngeland i Vestnorsk Transportarbeiderforening begrunner det i dagens avis: «Vi oppfatter NDL som en klart rasistisk organisasjon, som motarbeider religionsfriheten. Den slags (...) kan vi ikke tolerere fra våre tillitsvalgte». Men Huseby har ikke bare mistet sine tillitsverv, han er også ekskludert fra forbundet og fratatt retten til å være fagorganisert. Vi oppfatter det som svært problematisk å nekte arbeidstakere medlemskap i fagforeningene på politisk grunnlag - nesten uavhengig av hvilken politikk det er snakk om.
Innenriks
Onsdag 16. mai, 2012
Bøndenes priser raser

Bøndenes priser raser

NEDGANG: På 25 år har prisene på bøndenes varer gått kraftig ned, viser ferske tall. - Forbrukerne får ikke billigere mat, men matvarekjedene blir sittende igjen med fortjenesten, sier landbruksøkonom Ola Flaten.
Utenriks
Onsdag 16. mai, 2012
Haiti vender seg mot sør

Haiti vender seg mot sør

NYE VENNER: Mens flere hjelpeorganisasjoner forlater Haiti etter bare to år, knytter Haiti tettere bånd med landene i den radikale Alba-
Kultur & medier
Onsdag 16. mai, 2012
En lavmælt integrasjon

En lavmælt integrasjon

I kampen om kulturkronene er biblioteket ofte den store taperen. Men på landets folkebiblioteker foregår noe av landets viktigste integrasjonsarbeid, viser flere forskningsprosjekter.
Dagens leder
Onsdag 16. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ja, vi elter

Ja, vi elter

Dagens leder
Powered by eonBIT