Medier

Skrur av nyheter om Gaza-krigen

En av to nordmenn har aktivt forsøkt å unngå nyheter det siste året. Medieforsker tror folk blir utmattet av de sterke inntrykkene fra Gaza-krigen.

Sterke inntrykk: En journalist filmer liket til en person som døde i et israelsk luftangrep sør på Gazastripa 31. desember 2023. Medierforsker Kristin Skaret Orgeret tror både mediebrukere og journalister kan ha blitt rammet av en slags utmattelse etter alle inntrykkene fra krigen. Foto: AFPSterke inntrykk: En journalist filmer liket til en person som døde i et israelsk luftangrep sør på Gazastripa 31. desember 2023. Medierforsker Kristin Skaret Orgeret tror både mediebrukere og journalister kan ha blitt rammet av en slags utmattelse etter alle inntrykkene fra krigen. Foto: AFP

– Det totale nyhetsbildet har vært massivt de siste årene. Først kom koronaen, og så to kriger. På et tidspunkt tror jeg folk når et metningspunkt, sier Karianne Solbrække, nyhetsredaktør i TV 2.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Hilde Rød-Larsen snakker ut om farens Epstein-koplinger – og lånet av milli­ar­dærens Paris-leilighet.

Ideer

Mistillit til velferds­staten gjennom­syrer ny dansk og norsk litteratur. Det kan en dansk og en norsk litte­ra­tur­forsker enes om.

Kommentar

Det er opprør mot Googles og Hollywoods KI-genererte versjon av 1776.