Melding

Ei lenke av assosiasjonar

KUNNSKAP: Det er viktig å vite korleis ein avlivar ein hest. FOTO: HANNA FAUSKE KUNNSKAP: Det er viktig å vite korleis ein avlivar ein hest. FOTO: HANNA FAUSKE

Rosendal Teater, Trondheim

Konsept og regi: Hestnes/Popovic

Musikalsk ansvarleg: Lasse Aagaard

Kostyme: Jenny Hilmo Teig

Med: Freya Sif Hestnes, Marina Popovic, Maja Skånøy, Helle Adolfsen.

Kunstnarduoen Hestnes/Popovic består av danske Freya Sif Hestnes, og av Marina Popovic, som er vakse opp i Trondheim, men som kom frå Jugoslavia som lita jente. Dei har gjort det til eit førebels varemerke å ta utgangspunkt i små historier dei sjølve har tilknyting til, for å byggje dei vidare til store og langt meir eksistensielle forteljingar. Slik også denne gongen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Etter at han tømte moras hus i Wisconsin, fant John Erik Riley en ikke-framkalt filmrull. Det ble starten på en reise gjennom flere mørklagte rom.

Natur

Villrein, klima­end­ringer og hytte­ut­bygging truer påske­ski­turen. Vi spurte Stein P. Aasheim til råds.

Design

Lang­sla­gets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotball­his­to­rien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.