Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 20. juni, 2013
Innenriks
Torsdag 11. oktober, 2012
Hyrer Goldman Sachs
FÅR HJELP: Styreleder Siri Hatlen i Entra Eiendom har leid inn Goldman Sachs og DNB Markets for å få hjelp til å selge ut staten av selskapet. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB scanpix

Hyrer Goldman Sachs

Torsdag 11. oktober, 2012

FAKTA

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
SELGER: De tjente fett på råtne boliglån før finanskrisa brøt ut for fullt i 2008. Nå har Goldman Sachs fått jobben med å selge ut norske statseiendommer for flere milliarder.

Prosessen med å privatisere omstridte Entra Eiendom er i full gang.

I arbeidet med å finne kjøpere har Entra-styret hyret inn det amerikanske meglerhuset Goldman Sachs.

Den amerikanske finanskjempen var i årene før finanskrisa blant hovedaktørene på markedet for råtne boliglån. Banken tjente milliarder på å spille mot markedet da lånemarkedet kollapset i 2008.

Sammen med DNB Markets har Goldman Sachs nå fått i oppdrag å rådgi hvordan to tredeler av Entra skal selges og om selskapet bør kvitte seg med lukrative tomter som Nasjonalbiblioteket, Havnelageret og Litteraturhuset i Oslo.

Nekter å si noe om pris

Entra skriver følgende om hjelpen fra Goldman Sachs på sine nettsider:

«Styret i Entra vil få vurdert ulike alternativer for delprivatisering. Styret i Entra har nå valgt DNB Markets og Goldman Sachs som finansielle rådgivere for dette arbeidet.»

Anne Harris sier de venter en anbefaling fra Goldman Sachs og DNB Markets innen nyttår.

- Hvor mye koster dette?

- Vi kan ikke gå ut med rammene for avtalen, sier hun.

Avgjør styrets skjebne

Settestatsråd Bård Vegar Solhjell sier at Entras privatiseringsplaner ikke vil ha noen påvirkning når han vurderer om Entra-styret skal skiftes ut.

- Jeg har fått i oppgave å vurdere forhold rundt ansettelsen av Rune Olsø. Salget av Entra går ikke inn i denne vurderingen.

- Når kommer det en beslutning om hva som skjer med styret?

- Nå vil jeg jobbe så raskt som forsvarlig med saken, og jeg tror alle er tjent med at det gjøres grundig og skikkelig.

Solhjell går langt i å bekrefte at styremedlemmer kan kastes.

- Når jeg får satt meg grundig inn i saken, vil jeg vurdere behov for å ta grep.

I fjor avgjorde et enstemmig Storting at staten skal selge inntil to tredeler av det statseide selskapet.

Strengt hemmelig

Nå venter Entra på anbefalinger fra DNB og Goldman, men konsulentselskapene vil ikke si noe om hva slags jobb de har gjort for Entra.

- Dette må Entra svare på selv. Vi kan ikke gi ut informasjon om våre kunder, sier informasjonssjef Aud-Helen Rasmussen i DNB.

- Hvor mye betaler Entra dere for finansrådene?

- Vi hadde ikke en gang bekreftet kundeforholdet om ikke Entra selv hadde gjort det.

Klassekampen har forsøkt å komme i kontakt med Goldman Sachs, uten hell.

- Enkelt å privatisere

Begrunnelsen for å selge seg ut av Entra, er at selskapet skal få tilgang på kapital i det private markedet.

BI-professor Øyvind Bøhren mener Entra-salget er viktig for tilhengere av privatisering.

- Hvis man liker privatisering er dette en type eiendeler det er lett å privatisere.

Han tror Goldman Sachs og DNB Markets leter etter en stor investor til å kjøpe opp Entra.

- Poenget er å få en oversikt over alle mulige kjøpere. Enten selger man i biter, eller så selger man hele porteføljen til en eller to-tre selgere.

Utenriks
Torsdag 20. juni, 2013
Folket vil ikkje ha Oslo-OL

Folket vil ikkje ha Oslo-OL

FOLKEVILJA: Nei-sida står sterkast i spørsmålet om Oslo skal søka om OL i 2022. 48,2 prosent seier i dag nei til å senda av garde ein søknad om å skipa OL i hovudstaden.
Innenriks
Torsdag 20. juni, 2013
Gassflørt irriterer Obama

Gassflørt irriterer Obama

SPREKK: Kan valgene i Iran og Pakistan føre til at USAs sanksjonsregime overfor Teheran sprekker i Asia?
Kultur & medier
Torsdag 20. juni, 2013
Skygger for alle de andre

Skygger for alle de andre

- Om man sier noe negativt om Munch i dag, går det på den nasjonale selvfølelsen løs. Det er usunt, mener kunstner Leonard Rickhard.
Kultur & medier
Torsdag 20. juni, 2013
På sporet av en glemt symbolist

På sporet av en glemt symbolist

En oppdagelsesferd i danske hvelv og søken i motsetningenes kunst. Det ledet til utstillingen «Sverre Malling-Louis Moe», som viser de to kunstnernes verk side om side.
Powered by eonBIT